POZOR! POZOR! DOBROVOLNÝ ON LINE TEST SE BLÍŽÍ. DEN D NASTANE V NEDĚLI 7.6.2020

LETOŠNÍ ROČNÍK BIOLOGICKÉ OLYMPIÁDY PRO VŠECHNY KATEGORIE VYVRCHOLÍ JEDNOKOLOVÝM ON-LINE TESTEM

Milí soutěžící a organizátoři Biologické olympiády,

všichni zažíváme mimořádné období, které vyžaduje mimořádná řešení. Současná epidemiologická situace se vyvíjí velice rychle, včetně rozvolňování, což přímo ovlivňuje naše možnosti zajistit pokračování letošní soutěže. Pro pokračování, i když ve formě dobrovolné, jednokolové, distanční a tedy mnohem méně oficiální (a vlastně mimo standardní strukturu Biologické olympiády) jsme se rozhodli z několika důvodů. Jedním z nich je ještě jednou naposledy zapojit do soutěže ty, kteří ji díky absolvování středních škol BiO opouštějí, dále se otevřela možnost realizovat Letní odborná soustředění v původních časech a plném formátu, dále je reálná účast týmu České republiky na Mezinárodní biologické olympiádě (i když se i ta bude konat v distančním „in silico“ formátu). Pro výběr na letní odborná soustředění i mezinárodní pokračování potřebujeme zajistit vhodný mechanismus výběru.

Po dlouhém přemýšlení a hledání možných řešení jsme zvolili distanční možnost testu realizovaného na vašich osobních počítačích, která by měla být vyvrcholením letošního ročníku. Pro kategorii A by pro cca 20 nejlepších soutěž pokračovala na Letním odborném soustředění v Běstvině (jakožto neformálním ústředním kole), kde by došlo k výběru a přípravě případného týmu pro mezinárodní soutěž (více o mezinárodním pokračování zde: https://ibo2020.org/en/home/)

Jako technické řešení jsme zvolili aplikaci inspirovanou Geologickou olympiádou využívající Informační systém Masarykovy univerzity. Vzhledem k mimořádné vstřícnosti předsedy Geologické olympiády pana doc. Rostislava Melichara a administrátorů IS MUNI je v současné době vše připraveno pro registraci účastníků. Ta bude probíhat stejně, jako je tomu u Geologické olympiády. Soutěžící si v informačním systému Masarykovy univerzity vygenerují své osobní číslo (učo), které sdělí svému vyučujícímu, a ten je následně přihlásí do soutěže.  Přihlašování se uzavře v pátek 5. 6. 2020 o půlnoci. Všechny informace jsou na stránce: https://is.muni.cz/elportal/ekurzy/bio2020. Návod pro přihlášení naleznete na konci tohoto dokumentu.

Test bude složen z klasických testových otázek (pro kategorii A a B ze všeobecných biologických znalostí, pro kategorii C a D z obsahu letošního studijního textu na téma Těžký život ve vodě) s nabídnutými možnostmi odpovědí a dále z poznávačky, která bude mít u obrázku netradičně nabídku několika možností, pro jednu z nich se budete muset rozhodnout.

Soutěžící všech 4 kategorií BiO (A, B, C i D) se testu zúčastní v jeden den - v neděli 7. června 2020. Test pro kategorii D bude možné spustit v časovém rozmezí 10.00 - 10.30h, pro kategorii C mezi 12.30 a 13.00h, pro kategorii A a B společně v rozmezí 15.00 - 15.30h.

Kategorie A, B – účastnit se online testu mohou soutěžící, kteří absolvovali školní kolo a byli pozváni do krajského kola. Pro kategorii A je na následném Letním odborném soustředění povolena účast i studentům 4. ročníku, resp. čerstvým absolventům středních škol.

Kategorie C, D – účastnit se mohou soutěžící, kteří absolvovali školní kolo a byli pozváni do okresního kola.

Online test bude současně sloužit jako výběr účastníků Letního odborného soustředění (LOS) Biologické a Chemické olympiády v Běstvině (http://www.bestvina.cz/ nebo https://bestvinka.vscht.cz/). Termín LOS I (pro BiO A a B) je 27. 6. – 11. 7. 2020. Termín LOS II (BiO C a D) je 11. – 25. 7. 2020. Svůj zájem zúčastnit se LOS I projevte registrací pomocí elektronického formuláře https://akce.vscht.cz/bestvina.  Svůj zájem zúčastnit se LOS II projevte registrací pomocí elektronického formuláře https://bestvinka.vscht.cz/registrace/prihlasovadlo. Registrujte se do 6. června 2020.

Jako předseda Biologické olympiády bych chtěl poděkovat všem, kteří se podílejí na důstojném soutěžním zakončení BiO v letošním roce. Věřím, že pro vás, účastníky soutěže, to bude zajímavá zkušenost. Budiž vám velkou motivací účast na legendárním Letním odborném soustředění.                      

Jan Černý

Předseda Ústřední komise Biologické olympiády

 

Pokyny k přihlášení na elportal MU

 

Elportal Masarykovy univerzity slouží k autentizovanému poskytování informací o Biologické olympiádě, která je zde vedena jako zvláštní kurz BIO2020. Na elportal se musí přihlásit všichni soutěžící a jejich vyučující. Přihlašovat se však mohou nejen zájemci o soutěž (soutěžící i jejich učitelé), ale i vedoucí pracovníci, organizátoři, pozorovatelé a další zájemci o informace o Biologické olympiádě. Přihlásit se lze na adrese: https://is.muni.cz/elportal/ekurzy/bio2020

Následujícím způsobem se registruje student (soutěžící) i učitel.

 

Po rozkliknutí odkazu se vám objeví stránka s přihlášením do ročníku 2020:

Na úvodní stránce jsou uvedeny též kontaktní adresy: s technickými problémy se obracejte na Mgr. Vieru Vozárovou, administrativní informace a informace o organizaci a obsahu olympiády vám poskytne dr. Eva Šmerdová.

Po kliknutí na volbu „Přihlásit se do kurzu“ se otevře přihlašovací formulář:

Pokud jste již někdy byli v informačním systému Masarykovy univerzity přihlášeni (a znáte své učo a heslo), přihlaste se znovu za použití volby „Přihlášení do IS MU“ (jinak se vám účet pro ročník 2020 Biologické olympiády neaktivuje). Jestliže jste své heslo nebo učo zapomněli, pomůže vám volba „Zapomenuté heslo nebo učo“. Tam musíte vložit tu e-mailovou adresu, kterou jste použili při své minulé registraci.

Pokud jste nový uživatel, zvolte volbu „Založit účet“. Jiný způsob přihlašování nepoužívejte. Po zvolení se objeví formulář:

Nová registrace

Své jméno vyplňte správně a přesně. Nedávejte sem jeho hovorovou verzi, ani různé přezdívky! Vložené jméno se objeví na vašich dokladech, jako např. na diplomech, potvrzeních apod.

E-mailovou adresu, kterou zde uvedete, si důkladně zkontrolujte. Na tuto adresu vám přijde potvrzovací dopis – kliknutím na odkaz v tomto dopisu musíte svou registraci potvrdit. Teprve pak se vám účet aktivuje. V případě překlepu nebo chyby v adrese by dopis na vaši adresu nedorazil, účet byste si nemohli aktivovat, takže by vám řádně nefungoval.

Heslo zvolte podle pokynů ve volbě „Jak si zvolit heslo“. Budete jej potřebovat při každém přístupu na elportál.

 

Až učitel získá učo svých soutěžících studentů, zadá je do odstavce s příslušnou kategorií BiO, tzn. soutěžícího přihlašuje učitel! Přihlašování soutěžících se uzavře v pátek 5. 6. 2020 o půlnoci.

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.