POZOR! Manuál 55. ročníku Biologické olympiády

Milí soutěžící, vážení organizátoři,

i přes současnou epidemiologickou situaci se 55. ročník Biologické olympiády uskuteční a nedojde k přerušení této tradiční soutěže, která si za dobu své existence vydobyla významné místo při podpoře a rozvoji přírodovědných talentů. Vzhledem k současné epidemiologické situaci a její prognóze se letošní ročník uskuteční s celou řadou modifikací.

MŠMT vyhlásilo předmětové soutěže s podmínkou, že se uskuteční distančním způsobem. Tomu musíme podřídit formát a částečně i obsah úloh. Důležitou informací je to, že témata 55. ročníku jsou stejná, jako tomu bylo u ročníku předcházejícího. Pro kategorie A a B se jedná o „Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte!“, pro kategorie C a D „Těžký život ve vodě“.

Vzhledem k vyhlášení Biologické olympiády ze strany MŠMT v samém závěru roku 2020 musíme přistoupit k posunutí harmonogramu jednotlivých kol na termíny, které umožní úspěšnou realizaci soutěže.

1. ŠKOLNÍ KOLA všech kategorií se uskuteční v posledním březnovém týdnu 25.–31. 3. 2021 s tradičním zapojením organizátorů a garantů školních kol. Pracovní skupiny připraví soutěžní úlohy tak, aby je bylo možné realizovat distančním způsobem (s možností využití různých testovacích formátů).
  2. OKRESNÍ KOLA kategorií C a D se v rámci 55. ročníku BiO neuskuteční.
  3. KRAJSKÁ KOLA všech kategorií se uskuteční na přelomu dubna a května 26. 4.–2. 5. 2021, a to obdobným způsobem jako v loňském roce. Bude se jednat o online test postoupivších ze školních kol po jednotlivých kategoriích. Test proběhne pro všechny soutěžící jedné kategorie ve stejný čas a za identických podmínek. Stejně jako v loňském roce se krajská kola uskuteční ve spolupráci s univerzitním prostředím (v současné době probíhá komunikace s Masarykovou univerzitou a Univerzitou Karlovou).
  4. ÚSTŘEDNÍ KOLO BiO kategorie A je plánováno na polovinu června 2021, bude se jednat o online vyvrcholení soutěže.
  5. Mezinárodní biologická olympiáda by se měla uskutečnit 18.–25. 7. 2021. V současné době probíhá intenzivní diskuse o formátu soutěže. Organizátorem MBiO je Portugalsko.
  6. Letní odborná soustředění úspěšných účastníků Biologické a Chemické olympiády (LOS I a LOS II) v areálu VŠCHT v Běstvině v Železných horách jsou plánována na červenec 2021 v prezenční formě. Program financování této nedílné součásti BiO již byl již MŠMT vypsán a příslušná přihláška za BiO byla podána.

KATEGORIE A a B:

• Školní kola se uskuteční online nebo umožní-li to situace, proběhnou ve škole, ale on-line formou. Budou obsahovat: test (připravený ve formě aplikace Forms nebo v jiné aplikaci pro možnou online formu) a poznávání přírodnin (viz Seznam organismů A, B). Součástí testu budou otázky věnované tématu ročníku.
  • Krajská kola budou obsahovat test a poznávání přírodnin. Součástí testu budou otázky věnované tématu ročníku.

KATEGORIE C a D:

• Školní kola se uskuteční online nebo umožní-li to situace, proběhnou ve škole, ale on-line formou. Budou obsahovat: test (připravený ve formě aplikace Forms nebo v jiné aplikaci pro možnou online formu), poznávačku - původní Seznam organismů (C, D) bude rozšířen o cca 20 položek. Položky pro školní kola budou tučně vyznačeny (bude se jednat o asi 50 % z celkového počtu položek) a laboratorní úkol (který bude možné realizovat v domácím prostředí).
  • Krajská kola - budou obsahovat test a poznávačku. Dále studenti odešlou své vstupní úkoly krajské komisi – elektronicky (pokud mají, mohou použít práce z minulého školního roku). Komise je ohodnotí (počet bodů a instrukce pro hodnocení budou komunikovány) a odešle Sekretariátu Biologické olympiády.

Sekretariát Biologické olympiády bude místem, kam se můžete obracet s veškerými dotazy a odkud se bude koordinovat postup účastníků mezi jednotlivými koly.

Kontakty jsou: Česká zemědělská univerzita v Praze, Kamýcká 129, 165 21 Praha 6 – Suchdol; mobil: +420 725 483 557; tel.: +420 224 382 018; e-mail: sekretariatbio@rektorat.czu.cz.