Ostravské finále Biologické olympiády znovu ovládl rusovlasý fenomén z pražského gymnázia

Ostravská Přírodovědecká fakulta má za sebou velkou premiéru. V učebnách i laboratořích katedry biologie se utkali nejlepší středoškoláci z krajských kol Biologické olympiády (BiO). Stejně jako vloni získal v celorepublikovém finále nejvíce bodů zástupce pražského Gymnázia Budějovická Jiří Janoušek.

Soutěžní maraton 53. ročníku Biologické olympiády v Ostravě je u konce. Hned 36 nejlepších středoškoláků z krajských kol v Ostravě od úterý prokazovalo své znalosti i dovednosti. Zvládnout museli „poznávačku“ v atriu ostravské Přírodovědecké fakulty, testy, terénních úlohy na haldě Ema i úkoly v laboratořích. První místo nakonec získal Jiří Janoušek z pražského Gymnázia Budějovická. V Ostravě tak rusovlasý fenomén obhájil vítězství z loňského finále v Lednici.

 „Bohužel tímto úspěchem jsem se jaksi finančně zruinoval. Já si šetřil, že si koupím třeba auto nebo něco takového. Ale udělal jsem velmi nemoudrou věc a s některými dalšími soutěžícími jsem se vsadil, že pokud vyhraju, tak jim koupím nanuky. V některých případech značné množství nanuků. No a jestli mám splnit slovo, tak asi budu muset prodat ledvinu. Ale tak ať to stojí za to, nanuky pro všechny,“ zděsil se naoko letošní vítěz, pro kterého to byla česká derniéra v prestižní biologické soutěži.

Zástupci České zemědělské univerzity v Praze, která je hlavním pořadatelem Ústředního kola Biologické olympiády, i porotci si zázemí ostravského finále pochvalovali.

„Myslím si, že šlo o velmi podařený ročník. Ostrava nás nesmírně překvapila. Jak město, tak celý kraj. Měli jsme štěstí na skvělé lidi, kteří nám hodně pomáhali i rodinné zázemí u manželů Eliášových z katedry biologie. To, co mi ale zůstane v paměti je pohled z haldy Emy. Člověk má pocit, že nevidí město, protože vidí zelenou plochu, ze které jen občas vystupuje nějaký industriální artefakt nebo budova. Mám pocit, že Ostrava je nejzelenější město České republiky,“ prohlásil předseda poroty prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

V rámci  doprovodného programu se finalisté i porotci podívali do ostravské ZOO, na Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice, do soukromé minirezervace obojživelníků v lomu Myslík u Hukvald  nebo do Botanické zahrady ve Štramberku. Celostátní finále Biologické olympiády v Ostravě podpořil Moravskoslezský kraj dotací 310 tisíc korun, materiálně pak s jejím zajištěním pomohlo statutární město Ostrava. Pro zástupce spolupořádající katedry biologie ostravské Přírodovědecké fakulty šlo o výjimečnou událost.

„To, že jsme mohli Biologickou olympiádu pořádat, je jakýmsi potvrzením toho, že se naše biologie posunula téměř do elitního klubu tradičních českých univerzit. Kdysi jsem se zařekl, že pokud budu moct, tak bych olympiádu rád pořádal a zároveň jsem to vnímal jako jakýsi dluh, protože jsem sám soutěží prošel a vím, co mi to dalo. Určitě bylo zajímavé sledovat soutěžící v akci, protože za pár let můžou patřit coby vědci ke špičce,“ uzavírá za katedru biologie ostravské Přírodovědecké fakulty doc. Mgr. Marek Eliáš, Ph.D.

Nejlepší soutěžící letošního 53. Ústředního kola Biologické olympiády teď zamíří na speciální soustředění a následně v červenci na Mezinárodní Biologickou olympiádu, kterou hostí maďarský Szeged.

Další ročník Ústředního kola Biologické olympiády bude v příštím roce hostit Univerzita Palackého v Olomouci. Prorektor Ostravské univerzity a biolog Přírodovědecké fakulty doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D. předal štafetu děkan olomoucké Přírodovědecké fakulty doc. RNDr. Martin Kubala, Ph.D.

 

Katedra biologie a ekologie

Přední pracoviště Přírodovědecké fakulty OU, které zajišťuje vysokoškolské vzdělávání ve studijním programu biologie. Výzkum pracovníků katedry (včetně jednotky Life Science Research Centre) se zaměřuje na studium rozmanitosti a evoluce života na různých škálách (od genů přes organismy po společenstva). Mezi nejintenzivněji zkoumané organismy patří vybrané skupiny hmyzu a korýšů, hybridogenní obratlovci, mechorosty, parazité skupiny Trypanosomatida a jednobuněčné řasy. Pozornost je věnována také studiu obnovy narušené krajiny, bioremediacím a biodegradacím. 

Biologická olympiáda

Biologická olympiáda (BiO) je předmětová soutěž ve znalostech z přírodopisu a z biologie určená žákům základních a středních škol, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Organizací je od roku 2009 pověřena Česká zemědělská univerzita v Praze. Odbornou stránku pak garantuje Ústřední komise Biologické olympiády, která je řídícím orgánem soutěže. Každoročně soutěží projde víc než 20 tisíc školáků a středoškoláků. Tradičně soupeří v několika soutěžních kolech, a hned ve čtyřech věkových kategoriích A, B, C, D. Právě nejlepší středoškoláci, kteří opanovali krajská kola kategorie A, se účastní Ústředního kola. Ve školním roce 2018/2019 se v Ostravě uskutečnil již jeho 53. ročník.

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.