51. ročník Ústředního kola biologické olympiády

Letošní Ústřední kolo 51. ročníku Biologické olympiády proběhne ve dnech 24. – 28. 4. 2017 v Univerzitním kampusu Bohunice. Zúčastní se jej 36 nejlepších řešitelů krajských kol soutěže, kteří změří své síly v teoretických, praktických i terénních úlohách.

Protože je ústředním motivem soutěže světlo a jeho role v biologickém světě, objevil se v logu tohoto kola mořský ďas: druh hlubinné ryby z čeledi ďasovití, žijící téměř ve všech mořích a oceánech tropického i mírného podnebného pásma v hloubkách od 20 do 1000 metrů. Světlo ďasovi slouží jako způsob, jak efektivně vyhledat potravu v temných místech u dna oceánu. Napadlo by vás ale, jak ďas toto světlo vytváří? Představte si, že má na hlavě speciální podlouhlý výběžek, na jehož konci se nachází tzv. fotofor. Výrobu světla zajišťují symbiotické bakterie žijící uvnitř fotoforu, kterým ďasové ve tmě a svou kořist tak snadno přilákají. Ďas tedy soutěžící může překvapit nejen v logu, ale i v úlohách, které budou při soutěži řešit, a možná je překvapí i během slavnostního večera spojeného s vyhlašováním výsledků. Tento večer se uskuteční ve čtvrtek 27. dubna 2017 ? od 18.00 hod. ?v atriu Středoevropského technologického institutu MU (CEITEC).

51. ročník Ústředního kola Biologické olympiády je organizovánve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity. Na organizaci se podílí Ústav botaniky a zoologie, Ústav antropologie, Ústav experimentální biologie a Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí, které soutěžícím v rámci soutěžního i doprovodného programu představí své laboratoře, sbírky, ale i lokality, ve kterých provádí biologický výzkum.

Záštitu nad akcí převzali
MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA
místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace

Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D.
ministryně školství, mládeže a tělovýchovy

Mgr. Richard Brabec
ministr životního prostředí

Ing. Petr Vokřál
primátor statutárního města Brna

doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D.
rektor Masarykovy univerzity